Ritzer jest amerykańskim socjologiem, który najbardziej jest znany jako twórca teorii makdonaldyzacji. George Ritzer jest urodzonym w 1940 roku w Nowym Jorku. Aktualnie wykładowca na Uniwersytecie w Maryland. Makdonaldyzacja jest to koncepcja rozwóju myśli Maxa Webera o procesie stopniowego upowszechniania się zasad działania restauracji „fast food” we wszystkich dziedzinach życia społecznego w Amerike oraz na całym świecie.[1] Oprócz tego on jest także autorem licznych podręczników i prac dla studentów socjologii. Ta książka opisuje szczegółów przeszłości, teraźniejszości i przyszłości te społecznego zjawiska, dzięki któremu autor identyfikuje tendencji rozwoju współczesnego swiata.  Książka ta spotkała się z dużym zainteresowaniem w środowisku akademickim i przyczyniła rozwiązania takiego problemu jak konsumpcja społeczna.  
W swojej książce Makdonaldyzacja społeczeństwa amerykański socjolog George Ritzer analizuje pytanie jak nowoczesne środki i konsumpcja zmieniają nasze życie społeczne. Na przykładzie restauracji fast food ’’Mcdonalds’’ opisuje jak duża sieć może mieć wpływ i wdrażać nowe na organizacje współczesnego życia społecznego. W dzisiejszym świecie makdonaldyzacja nie ogranicza się tylko do sieci restauracji fast food, ale i rozciąga się na wiele innych sfer życia społecznego należą tu formy spędzania wolnego czasu, turystyka, szkolnictwo wyższe, sklepy w centrach handlowych i hotele, centra handlowe, randki online, rozrywka itd.[2]


Główny sens książki kryje się w jednym pojęciu, a mianowicie w racjonalizacji społeczeństwa. Racjonalizacją to jest racjonalne uzasadnianie po fakcie swoich decyzji i postaw.[1] Ritzer mowił o czterech elementach formalności racjonalizacji, które leżały w oparciu makdonaldyzacji: efektywność, przewidywalność, kalkulacyjność i możliwość manipulacji. Na przykład efetektywność, pracownicy Mcdonaldsa powinny w terminie obsłużyć klienta, a także im więcej klientów serwują, tym większe zyski będą. W ten sposób ich efektywność wzrasta. Każdy element spełnia swoją rolę w organizacji masowej konsumpcji społeczeństwa, dzięki czemu uzyskuje się karmić duża ilośc ludzi na ograniczone ramy czasowe. 
Książka podzielona została zasadniczo na dziesięć rozdziałów, z których każdy opisuje niniejszу zjawisko. Pierwszy i drugiej rozdziały poświęcony samemu termin makdonaldyzacja, opisuje pokrótce w jaki sposób McDonalds osiągnął taki sukces i jakie są jego najważniejsze atrybuty, które mu go zapewniły. Na początku autor opowiada, jak powstałe i rozprzestrzenił się to pojęcie w Stanach Zjednoczonych. Aby rozważyć ta innowacja Ritzer odwołuje się do takich naukowcych i ich teoryj jak Max Weber, F. Taylor oraz Henryk Ford i jego przenośnik. 
Najciekawsze jest to, że autor mówi także o krachu Mcdonalds. Główny argument, który on przedstawia jest rozpowszechnienie podobnych mu organizacji, z których jeden jest szybko rozwijająca się sieć kawiarni Starbucks. 
Po dwóch pierwszych rozdziałów, author zaczyna bardziej szczegółowo rozebrać jak pojęcie makdonaldyzacja zakorzeniła się w społeczeństwie. W rozdziałach od 3 do 6 opisuje właśnie te „atrybuty” , poświęca im dużo swojej uwagi próbując ukazać dobre strony makdonaldyzacji, lecz cały czas mając na uwadze, iż jest to książka z dziedziny krytyki społecznej, w której próbuje zrównoważyć publiczne dyskusje poprzez zwrócenie uwagi na problemy i zagrożenia, wynikające z makdonaldyzacji. Pokazuje, jak bardzo te cztery atrybuty przeniknęły do społeczeństwa, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie. 



Końcowa cześć książki analizuje i także kritikuje proces makdonaldyzacji bez względu na jej ogromne zalety.[1] Celem autora tej pracy jest zapoznanie czytelnika z nowym terminem, pokazać jak do działa, i za pomocą obiektywnych argumentów pokazać dlaczego makdonaldyzacja jest źle. 
Ritzer wysuwa nastepujące wady,  które on opisuje w pojęcie makdonaldyzacja. Chce ukazać, iż nie tylko one przeszło do społeczeństwa, ale w jak szybkim tempie się one rozwijają. Makdonaldyzacja, jak pisze autor, umożliwia nam wiele rzeczy, których w przeszłości nie mogliśmy się podjąć czy zrobić, lecz z drugiej strony ogranicza, ponieważ nasza kreatywność jest poniekąd blokowana, co nie pozwala nam robić rzeczy, które byśmy chcieli.[2]

Wyjaśnia pojęcie „nieracjonalność racjonalności” i pokazuje, jakie są skutki tego pojęcia. Jednym z przykładów opisanych w książce jest Holokaust, którego użył do dokładnego opisania, jak działa „nieracjonalność racjonalności” w warunkach masowo mordowanych ludzi, oraz używanych „technik” do ich uśmiercania. Po pierwsze, racjonalne systemy nieuchronnie rodzą irracjonalność. Tym samym wszystkie cenne właściwości, które społeczeństwo zyskuje, prowadzi do zamierzonego. Wszystkie te elementy o których wspomniano powyżej (efektywność, kalkulacyjność, przewidywalność i manipulacja), bedą mieć negatywną rolę: nieefektywność, niekalkulacyjność itd.[3]
Więc dlaczego autor zdecydował się napisać tę ksziązkę i postawić pytanie o makdonaldyzasji? 
W swojeje przedmowie George Ritzer sam daje odpowiedź na to pytanie. Makdonaldyzacja nadal rośnie na całym świecie; takich firm jak McDonalds coraz więcej punktów handlowych: "zakradł się jeszcze głębiej w serca i umysły przedsiębiorców i konsumentów”. 
Tą książkę autor chciał zainteresować wspólnotę socjologiczne i zwrócić ich uwagę na ten problem. Choć autor mówi, że makdonaldyzacja proces nieodwracalny, nie powinniśmy go krytykować. Nawet przeciwnie, racjonalizacja konsumpcji i produkcji otwiera nowe możliwości, trzeba tylko nauczyć się z nich korzystać. Oprócz wspólnot socjologicznych, tą książkę będzie przydatna równeż dla spółeczeństwa, żeby oni wiedzieli o procesie konsumpcji, ponieważ w ciągu ostatnich trzydzieścia lat


spółeczeństwo stało za dużo konsumować. Równeż chcełabym dodac że konsumpcja jest  także jedną z glównych problemów globalizacji, ludzii tylko myślą o tym jak zarobić pienąndze i wydac je na cós że nie jest potrzebne. Dlatego uważam tą książkę należy do czytania każdego nowoczesnego człowieka. 
Mimo że książka jest bardzo uznawana, ona mają krytyków wobec siebie. Jednym z takich był angielski socjolog Mike Featherstone, który mowił o tym, że istnieje globalizacja i tak będzie zwykle że jedna kultura (np. Amierikańska) ma duży wpływ na inne. Tu nie chodzi o makdanoldyzacji, to jest naturalny process. [1]
 
Z mojego punktu widzenia książka Makdonaldyzacja społeczeństwa jest bardzo ciekawa . Po przeczytaniu mogę stwierdzić, że praca ta opisuje w dość zajmujący sposób rzeczy które jednak są może i istotne ale jednak znane zwłaszcza w dzisiejszym świecie. 
Kolorowa okładka, na który jest jakiś Ronald Mcdonald lub klaun, dostosowuje się do niepoważny pracy. Osobiście miałem złudne wrażenie, że książka jest albo krytyka nad amerykańskim stylem życia, albo przedstawienie kolejnej teorii spiskowych. Jak się okazało, moja intuicja popełniłam błąd. Pod "poważne" okładką kryje się bardzo ciekawa popularno-naukowa książka.
Faktycznie ta praca dla mnie była bardzo ciężka do czytania, nawet czasami stanowiły polaczone ponownie, aby zrozumieć, co autor chciał wyjaśnić tym. Jednak ta praca jest przeznaczony dla społeczności naukowej lub dla studentów humanistycznych nauk. Tak jak żeby zrozumiec o tym co mówi autor trzeba wiedzieć terminy socjologiczny. Dla zwykłego człowieka zrozumieć ją będzie nie lekko. 
Jednoznacznie mogę powiedzieć, że przyszły socjolog musi przeczytać tę książkę, albo przynajmniej wiedzieć o tym, co to jest makdonaldyzacja. Tak jak w XXI wieku ten problem jest bardzo aktualny. Aby rozwiązać trzeba wiedzić informacje o niej. 
Także zdziwiło mnie, że na temat danego terminu mało informacji. George Ritzer jest jednym z jedynym naukowcem na świecie, który nie tylko otworzył ten termin, ale prawie na jednym, kto chce zwrócić uwagę społeczeństwa na ten problem. 
Podsumowując książkę Georga Ritzera uważam, iż opinie i rzeczy napisane w niej pozwolą zrozumieć nam czytelnikom, pewne niedostrzegalne rzeczy, które wokół nas istnieją. Książka pobudziła mnie do pewnej refleksji na temat makdonaldyzacji i pokazała, że rzeczy, które na co dzień robiłam, bez przywiązywania do nich zbytniej uwagi, mają znaczenie w szerszej skali. To, co wydawać się mogło niepozornymi czynnościami, okazało się pracą dla wielkich spółek i wytwórców, którzy, kosztem mojej wygody, bogacą się. 

 

 

Language (The language you are writing in)